Найбільший нічний метелик Європи – Сатурнія велика

Найбільший нічний метелик Європи – Сатурнія велика

10/05/2024 Off By ekologoosvita

На території національного природного парку «Кармелюкове Поділля» вперше виявлено метелика Сатурнія велика (павиноочка грушева, сатурнія грушева) Saturnia pyri — метелик родини Павиноочки. Найбільший нічний метелик Європи, занесений до Червоної книги України як “вразливий вид” з невеликою чисельністю.

Особини спостерігалися на території рекреаційного пункту «Криниця Лотоцького» та в околицях села Демівка.

Павиноочки великі активні переважно увечері та вночі, оскільки літають вони доволі повільно і через це можуть стати легкою здобиччю для різних хижаків. Розмах крил метелика може сягати 15 см, а інколи — 20 см!  На крилах видно характерні темні плями, що знаходяться посередині кожного крила. Самці цього виду мають надзвичайно розвинений нюх, завдяки чутливим вусикам, і здатні відчути запах самок на відстані до 10 кілометрів. Навіть одиночні молекули здатні сприймати їх нюхові рецептори. Метелики літають з середини квітня до початку червня. За рік розвивається лише одне покоління. Тривалість життя дорослої сатурнії складає всього тиждень-півтора. Великі зелені гусениці до серпня місяця розвиваються переважно на плодових деревах: абрикос, груша, черешня тощо. В диких умовах віддає перевагу глоду, терену, бузку та іншим.

Зазвичай ці метелики відомі у субтропічних регіонах. Цілком можливо, що з’явлення метелика Сатурнії великої у нашій місцевості пов’язане з аномальною спекою, яка змінила кліматичні умови та розподіл видів у природі.

Якщо пощастить і ви зустрінете нічного велетенського метелика – не завдавайте йому шкоди, оскільки, по-перше, вони є цінним елементом нашої природи, по-друге він живе зовсім не довго і по-третє за пошкодження особин цього виду на території України накладається штраф.