Майстер-клас “Малюнок на склі”

Майстер-клас “Малюнок на склі”

22/02/2024 Off By ekologoosvita

22 лютого в НПП «Кармелюкове Поділля», в рамках збереження народних промислів та традицій, відбувся майстер-клас «Малюнок на склі», який провів Віктор Афанасійович Косаківський – кандидат історичних наук, доцент кафедри культури, методики навчання історії та спеціальних дисциплін історичного факультету ВДПУ ім. М. Коцюбинського, відомий етнограф, фольклорист, археолог, член науково-технічної ради національного природного парку «Кармелюкове Поділля».  Нині ж створити малюнок на склі може кожна охоча людина. Як розповіли під час майстер-класу, для цього потрібно скло, акрилові фарби та ескіз малюнку. Цей процес захопив усіх учасників майстер-класу. Варто зазначити, що, створюючи малюнок на склі, результат був дуже неочікуваним, особливо для тих, хто малював вперше.

Ця техніка сягає корінням часів Візантії та Риму і має давні традиції як у професійному, так і в народному мистецтві. У Центральній Європі розвиток живопису на склі припадає на 18 століття. Техніка активно розвивалася у країнах, де здавна проживали українці, зокрема в Румунії, Словаччині, Польщі. В  Україні живопис на склі найбільше поширився у Карпатах, на Покутті та Поділлі. У 19 столітті це мистецтво набуло значного поширення у Західній Україні і належало до пріоритетних видів живопису. Особливістю цієї унікальної техніки є те, що на початку роботи підкладається ескізний малюнок. Маркером спочатку обводять усі основні контури малюнку, а коли контури висохнуть, наносимо фарбу, поступово заповнюючи малюнок від світлих до темних тонів. В останню чергу замальовують тло композиції. Мазки з фарбою накладають густо, щоб на просвіт, усе скло було перекрите.

Витвір буде споглядатись з лицьової сторони, з якої  можна оздобити роботу золотим чи срібним контуром. Нанесений контур  додасть композиції вишуканості композиції і певної завершеності.