Традиції живуть й донині

Традиції живуть й донині

14/01/2020 0 By ekologoosvita

Вже декілька років поспіль працівники НПП «Кармелю-кове Поділля», 13-14 січня виїжджають для дослідження унікальної традиції — свята «Маланки» у селі Попова Гребля. Також цьогоріч до свята долучився відділ «Культури та туризму Чечельницької РДА».
Лише на «старий» Новий рік у дні вшанування великомучениці Меланії та Василія Великого (в народній інтерпретації Маланки та Василя) тихе селище вибухає галасливим, яскравим театралізованим дійством. Успадкований з діда-прадіда обряд «Маланки» був і залишається надзвичайно популярним.
Особливе захоплення викликають архаїчні маски, які надягають ряджені. Вони передаються з покоління в покоління і вважаються символом багатства і достатку. Ряджених дуже чекали, особливо ті сім’ї, де на виданні були дівчата. Характерною особливістю хутряних масок є отвори для очей і рота, які обшиті червоною тканиною, щоб не наврочили. Не менш оригінальні головні убори – чим ширше капелюх, тим більше повноважень має її власник в «циганській сім’ї».
З роками, нажаль, зменшується зацікавленість молоді до дійства. Цього річ з семи вулиць взяло участь у святкуванні лише п’ять, але все ж таки жителі намагаються зберегти давні традиції, творчо їх переосмислили і задали нового звучання архаїчним явищам. Циганська Маланка за довгі часи свого існування набула надзвичайної популярності. Побачити захоплююче дійство, дізнатися про історію створення і відчути неймовірну енергетику можна кожного року завітавши на «Циганську Маланку» в мальовниче селище Попова Гребля.