Павук-оберіг

Павук-оберіг

07/10/2022 Off By ekologoosvita

НПП «Кармелюкове Поділля» продовжує сприяти відродженню народних традицій.

Цього разу познайомилися з одним із цікавих народних призабутих звичаїв – прикрашання осель підвісними декоративними конструкціями, які називають “павуками”. Такі обереги були ще здавна в українських оселях.

Майстер-клас проходив 6-7 жовтня на території Ободівської та Чечельницької територіальних громад. Його провів Віктор Косаківський – музеєзнавець, етнограф, фольклорист, археолог, кандидат історичних наук, доцент кафедри культури, методики навчання історії та спеціальних історичних дисциплін факультету історії Вінницького державного педагогічного університету ім. Коцюбинського, член Національної спілки краєзнавців України, член науково-технічної ради Національного природного парку «Кармелюкове Поділля.

Майстер розповів про історію солом’яного «павука»: «Найчастіше його виготовляли із житньої соломи, або тієї, якої було найбільше на господарстві. Свою назву виріб отримав за те, що висить на ниточці як на павутинці, гойдається і обертається».

Павука і сьогодні не складно зробити. Для цього потрібно завчасно заготувати соломинки двох ґатунків (довші і коротші), цупку нитку і довгу голку.

Час роботи достатньо тривалий, кропіткий, проте цікавий. У відвідувачів була маса вражень від самого процесу створення «павука-оберега» та живого спілкування.

Ми щиро радіємо, що долучили бажаючих до збереження наших глибоких українських традицій.