Дідух своїми руками

Дідух своїми руками

31/08/2022 Off By ekologoosvita

29-30 серпня працівники НПП «Кармелюкове Поділля» організували майстер-клас з виготовлення традиційної української прикраси-оберегу – дідуха. На його створення потрібні колоски жита, вівса, пшениці – необмолочені, як є.

Навчав виготовляти прикрасу-дідуха народний майстер Віктор Косаківський – музеєзнавець, етнограф, фольклорист, археолог, кандидат історичних наук, доцент кафедри культури, методики навчання історії та спеціальних історичних дисциплін факультету історії Вінницького державного педагогічного університету ім. Коцюбинського, член Національної спілки краєзнавців України, член науково-технічної ради Національного природного парку «Кармелюкове Поділля.

Віктор Афанасійович розповів як плетуть та що символізує дідух. Виготовлявся він улітку з першого або останнього снопа і мав відповідне ритуальне значення, пов’язане або з початком збору врожаю, або із його закінченням. Це символ святого відродження живого, що є на світі та жертва кращого снопа природі та її силам.

Учасники з Чечельниччини та с. Ободівки власноручноруч створювали такі обереги і потім забрали їх з собою.

Захід сподобався учасникам, всі були під прекрасним враженням цього дійства і пообіцяли до Різдва поставити обереги на почесні місця у своїх домівках із побажанням миру та злагоди у нашому спільному домі – Україні.